Söker du psykoterapeut?

Här följer en lista på erfarna legitimerade psykoterapeuter som jag varmt kan rekommendera. De kan alla arbeta med komplex psykisk traumatisering och dissociation. De har dessutom utbildning i klinisk hypnos, inklusive Ego State-terapi. De är i de flesta fall certifierade EMDR-terapeuter och /eller utbildade handledare.

Östersund
Carina Hedman cvhedman@gmail.com 070-602 39 06
Umeå
Anders Andersson 090-13 48 90  anders@andebrink.se – www.andebrink.se
Åsa Kvarnbrink  090-13 48 90, 076-14 04 227  asa@andebrink.se – www.andebrink.se
Borlänge
Fredrik Holmborg  073-060 32 98  fredrik.holmborg@hotmail.com
Gävle:
Fredrik Holmborg  073-060 32 98  fredrik.holmborg@hotmail.com
Jakobstad, Finland
Maria Sundgren-Lillqvist +358 44 30 91225, mariaterapi@multi.fi
Mariehamn, Åland
Carita Gullans +35 840 962 13 16 carita.@gullanscare.ax – www.gullanscare.ax
Arvika:
Eva Gräsberg  070-361 95 65  Eva.grasberg@gmail.com – www.evagrasberg.n.nu
Lillemor Hallberg  0570-14882, 0702-739 418  hallberglillemor@hotmail.com – www.ringenspsykoterapi.org
Karlstad:
Katarina Kilsby  054-61 42 80  katarina.kilsby@liv.se
Liselotte Lindahl  054-15 60 35, 070-497 16 15  liselotte.lindahl@ramnet.se
Lis Kvernbakken  0708-908 951 lis.kvernbakken@yahoo (Mott. även i Deje)
Uppsala:
Dolores Hildebrand  073 – 366 57 77  dolores.hildebrand@gmail.com – www.psykoterapipraktiken.se
Olga Klauber  070-979 88 93  olga.klauber@telia.com
Elisabet Mattsson  070-300 14 22 elisabet@emppsykoterapi.se – www.emppsykoterapi.se
Birgitta Hedin-Storm  018-147 400  Birgitta.Hedin-Storm@telia.com
Mahnaz Taheri  070-37345 58  taheri.mahnaz@gmail.com – www.delphiinstitutet.se
EvaMari Eneroth-Säll  070-583 54 57  emespsykoterapi@outlook.com – www.emespsykoterapi.se (Mott. även i Stockholm och Tierp)
Västerås:
Ann-Sofie Andersson  070-335 91 30  ann-sofie@eftbyran.se – www.eftbyran.se
Markus Erosson 070-222 25 14  markus.erosson@mecae.se – www.mecae.se
Christine Wadefjord  021-35 25 25  cwadefjord@gmail.com
Arboga:
Kicki Norgren 070-687 70 11  k.norgren@modus-vivendi.se – www.modus-vivendi.se
Stockholm:
Anne Bellini  070-678 80 06  anne.bellini@comhem.se
Magdalena Bluhme  070-204 29 71  vasaparkenspsykoterapi@telia.com – www.vasaparkenspsykoterapi.se
Björn Enqvist  08-658 64 64  bjorn_enqvist@swipnet.se – www.hypnosmetodik.com
Bengt Eriksson  070-875 05 21  bengt.eriksson@ownit.nu
Anette Gesang-Gottowt  08-684 233 06  anette.gesang@stadsmissionen.se
Josefine Grände  info@josefinegrande.se – www.josefinegrande.se
Fredrik Holmborg  073-060 32 98  fredrik.holmborg@hotmail.com
Ulla Heine info@arborpsykiatri.se – www.arborpsykiatri.se
Raili Hultstrand  076-418 06 60  raili@hultstrand.com
Jutta Labitzke  070-830 47 16  info@juttalabitzke.se – www.juttalabitzke.se
Eva-Maria Larsson  070-722 63 71 eva-maria@psykoterapeuta.se – www.psykoterapeuta.se/
Christina Lillieroth 070-618 85 30  christina@hypnosstockholm.se – www.hypnosstockholm.se
Åsa Lindgren  073-962 62 68  asa.lindgren@psychologist.se – www.psychologist.se
Ia Mårtensson Astvik  070-405 73 54  ia@iamastvik.se
Maud Nilsson  070-647 67 19  maud.nilsson@psykologerna.se – www.psykologerna.se
Joséphine Häckner Posse 073-360 80 25 jhp@livkarriar.se – www.livkarriar.se
Anna Rönnerfalk  073-9699791  anna.ronnerfalk@gmail.com – www.viapsykoterapi.se
Marianne Stahlheuer  076-240 34 59  marianne@aktivpsykoterapi.com – www.aktivpsykoterapi.com 
Mahnaz Taheri  070-37345 58  taheri.mahnaz@gmail.com – www.delphiinstitutet.se 
Ann Wilkens  070-777 53 94  ann.wilkens@brevet.nu – www.hypnosochterapi.se 
Nyköping:
Bodil Söderström  070-65 66 123 bodilsoderstrom@gmail.com
Norrköping:
Lotti Eklöf 073-33 01 787  lotti@kreativitetochhalsa.se – www.kreativitetochhalsa.se
Ulla Heine  info@arborpsykiatri.se – www.arborpsykiatri.se
Linköping
Britt Mari Brage  070-968 69 03  brittmarie.brage@bredband.net – www.bragepsykoterapi.se
Lena Fransson  0730-22 46 25  lena@lfpsykoterapi.se – www.lfpsykoterapi.se
Vadstena
Gunnar Abrahamson  0706-040343  gunnar.abrahamsson@hotmail.com
Mjölby:
Lotta Ring  0142-803 10  lotta.ring@tele2.se
Lidköping:
Kristina Münz 0739-26 29 15, kristina@kmj-terapi.se – www.kmj-terapi.se (Mott. även i Falköping, Skövde, Skara och Mariestad)
Lars-Åke Grubbström  0510-202 24, 0707-20 48 29  androm@telia.com – www.androm.se
Uddevalla:
Henrik Månsson  070-332 75 36  h.mansson@me.com
Maria Ranch  070-547 37 64  maria.ranch@telia.com – www.psykoterapihuset.com
Göteborg:
Maria Andiné  070-440 35 35  info@psykoterapicentrumgoteborg.se – www.psykoterapicentrumgoteborg.se
Ingela Ekberg  0709-88 65 91  ekbergingela@gmail.com
Kris och Traumamottagningen Göteborg  ingela.ekberg@vgregion.se – farzad.pakzad@vgregion.se
Lisa Enqvist  073-641 60 03 enqvistpsykoterapi@gmail.com – www.enqvistpsykoterapi.wixsite.com/lisaenqvist
Ulf Hansson  073-802 17 12  ulfhansson11@hotmail.com
Marie-Louise Löfstaf  070-286 42 38  malou.lofstaf@bredband.net
Ingela Melin 0703-602 193 melin.ingela@gmail.com – www.ingelamelin.se/
Farzad Pakzad 070-276 31 67 farzad.psykolog@gmail.com
Maria Rosendahl 031-69 84 02/01 – 070-239 84 06 maria@familjevardsstiftelsen.se – www.familjevardsstiftelsen.se
Skövde:
Margareta Elowson  0500-49 41 42 – 070-285 83 24  margareta.elowson@sanktlukas.se – sanktlukas.se/skaraborg
Falköping:
Rosanne Macke Alström  073-183 03 26  info@rm-ordobild.se – www.rmordobild.wordpress.com
Tranås:
Johanna Brynielsson  johanna.brynielsson@rjl.se
Teija Kärkkäinen  070-320 35 03  teijak@gmail.com – www.enigma.se/teijak
Eksjö:
Ann-Marie Noresjö Olaison  070-548 27 38  noresjo.olaison@live.se – www.krisochfamiljeterapi.se
Helsingborg:
Anna Lannér Swensson  0709-571 895  anna@sundspsykologerna.se – www.sundspsykologerna.se
Ystad:
Catarina Carlstedt  070-537 68 35 catarina.carlstedt@gmail.com